realizace výukového centra a místa vzpomínek
Během čtrnáctidenního workcampu budou mladí lidé z celé Evropy spolu s odborníky přetvářet židovský hřbitov v Žitavě do podoby výukového centra a místa vzpomínek. Projekt staví na různých přípravných pracích: Kromě mnohaleté dokumentační a výzkumné práce týkající se historie hřbitova a zde pohřbených lidí se opíráme o výsledky archeologického výzkumu židovské smuteční síně a o interpretační koncept s virtuální prohlídkou, kterou rovněž připravili mladí dobrovolníci.
Účastníci budou seznámeni s historií hřbitova i regionu a budou se zabývat různými pohřebními tradicemi, a to zejména židovsko-německými. Abychom získali představu o kulturních zvláštnostech Trojmezí, navštívíme i jiná místa spojená s životem židů, a to v Görlitz (Zhořelec, DE), Liberci (CZ) a Sieniawce (PL). Pokud to okolnosti dovolí, budou si moci účastníci popovídat s místními o své práci a sami jim pokládat otázky
Cílem projektu je vytvoření takzvaných interpretačních tabulí na základě již existujícího interpretačního plánu. Na rozdíl od informačních tabulí obsahují málo textu a spíše podněcují k přemýšlení a diskusi o daném místu. Účastníky bude doprovázet odborník na cestovní ruch. V této první části workcampu budeme více pracovat s digitálními médii.
Kromě toho chceme obnovit obrysy smuteční síně stržené v roce 1938. Budeme spolupracovat s krajinářem, který nám pomůže probudit zničenou budovu znovu k životu. K tomu nám poslouží ploché kameny, hlína, naše lidská síla i semena květin. V neposlední řade bude instalován hmatový model smuteční síně a také studánka, ve které si návštěvníci budou znovu moci rituálně umýt ruce.
Informace o přihlášce sdělíme brzy!