O nás

Copyright: MAZEWA 2020
Copyright: MAZEWA 2020

Hillersche Villa je sociokulturní centrum působící v tzv. Trojmezí Německo – Česko – Polsko. Širokou nabídkou kulturních a společenských akcí chceme lidi motivovat k tomu, aby se zapojili a aktivně se tak podíleli na demokratickém rozvoji svého regionu.

 

Hillersche Villa - Soziokultur im Dreiländereck - STARTSEITE

NETZWERKSTATT-Blog 

Copyright: MAZEWA 2020
Copyright: MAZEWA 2020

Židovský hřbitov v Žitavě byl vysvěcen v roce 1887. Za vlády nacistů byl však částečně zničen. Poslední pohřeb se zde uskutečnil v roce 1967. Hřbitov, na který se už dávno zapomnělo a který byl ponechán napospas vandalismu ze strany neonacistů, je dnes jednou z posledních dochovaných historických památek spjatých s židovskou komunitou v Žitavě. Jeho náhrobky (hebrejsky maceva, německy Mazewa) vyprávějí o životě židovské komunity v regionu, o roli lidí ve společnosti, ale také o otázkách smrti a změnách pohřební kultury.

V rámci projektu MAZEWA zpřístupňujeme židovský hřbitov v Žitavě jako digitální výukové centrum. Rádi bychom tak zviditelnili toto místo a s ním spojený život a umírání židovské komunity v Žitavě a okolí. Jádrem projektu MAZEWA jsou dva workcampy pro mladé dospělé a mládež z celé Evropy, které budou doprovázeny programem zaměřeným na každodenní život židovské komunity a její pohřební kulturu od počátku 19. století. Při práci na hřbitově si budeme připomínat nacistické zločiny.

KONTAKT

NETZWERKSTATT

Hillersche Villa gGmbH

Klieneberger Platz 1

02763 Zittau

 

phone: +49 3583 779633

mail: netzwerkstatt@hillerschevilla.de

Öffnungszeiten

Mo-Fr 10:00 – 16:00 Uhr

 Kooperation

MAZEWA ist ein Projekt der Hillersche Villa gGmbH in Kooperation mit Vereinigung junger Freiwilliger Vjf e.V., European Heritage Volunteers,  Hatikva e.V. in Dresden, der Jüdischen Gemeinde zu Dresden, der jüdischen Gemeinde in Liberec, Besht Yeshiva Dresden e.V. und der Stadt Zittau.
MAZEWA wird im Rahmen des Programms "JUGEND erinnert" gefördert durch die Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (EVZ) und das Auswärtige Amt.