O nas

Copyright: MAZEWA 2020
Copyright: MAZEWA 2020

Hillerische Villa to Centrum Społeczno–Kulturalne, które znajduje się na styku trzech granic: niemieckiej, polskiej i czeskiej. Poprzez różnorodność ofert kulturalnych i społecznych, chcemy zachęcić ludzi, aby aktywnie  angażowali się w demokratyczny rozwój ich regionu.

 

Hillersche Villa - Soziokultur im Dreiländereck - STARTSEITE

Netzwerkstatt-Blog

Copyright: MAZEWA 2020
Copyright: MAZEWA 2020

Cmentarz żydowski w Zittau powstał w 1887 r. W okresie
narodowego socjalizmu został częściowo zniszczony. Ostatni pogrzeb odbył się tutaj w 1967 roku. Dawno zapomniany i narażony na wandalizm ze strony neonazistów cmentarz jest obecnie jednym z ostatnich historycznych miejsc życia żydowskiego w Zittau. Jego nagrobki (hebr. Mazewot, liczba pojedyncza: Mazewa) opowiadają o życiu w regionie, o roli ludzi w społeczeństwie, ale także o radzeniu sobie ze śmiercią i o tym jak na przestrzeni wielu lat zmieniała się kultura pochówku.

Projekt MAZEWA sprawi, że żydowski cmentarz w Zittau stanie się cyfrowym miejscem do nauki. Chcemy, aby „dobre miejsce”, a także związane z nim codzienne życie oraz śmierć Żydów w Zittau i okolicy były bardziej dostrzegane. Celem MAZEWY są dwa międzynarodowe workcapmy dla młodych dorosłych, którym towarzyszy program dotyczący codziennej kultury żydowskiej i jej kultury pogrzebowej od XIX wieku.
Pracując na tym obszarze przypominamy o zbrodniach narodowego socjalizmu.

KONTAKT

NETZWERKSTATT

Hillersche Villa gGmbH

Klieneberger Platz 1

02763 Zittau

 

phone: +49 3583 779633

mail: netzwerkstatt@hillerschevilla.de

Öffnungszeiten

Mo-Fr 10:00 – 16:00 Uhr

 Kooperation

MAZEWA ist ein Projekt der Hillersche Villa gGmbH in Kooperation mit Vereinigung junger Freiwilliger Vjf e.V., European Heritage Volunteers,  Hatikva e.V. in Dresden, der Jüdischen Gemeinde zu Dresden, der jüdischen Gemeinde in Liberec, Besht Yeshiva Dresden e.V. und der Stadt Zittau.
MAZEWA wird im Rahmen des Programms "JUGEND erinnert" gefördert durch die Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (EVZ) und das Auswärtige Amt.