O nas

Copyright: MAZEWA 2020
Copyright: MAZEWA 2020

Hillerische Villa to Centrum Społeczno–Kulturalne, które znajduje się na styku trzech granic: niemieckiej, polskiej i czeskiej. Poprzez różnorodność ofert kulturalnych i społecznych, chcemy zachęcić ludzi, aby aktywnie  angażowali się w demokratyczny rozwój ich regionu.

 

Hillersche Villa - Soziokultur im Dreiländereck - STARTSEITE

Copyright: MAZEWA 2020
Copyright: MAZEWA 2020

Cmentarz żydowski w Zittau powstał w 1887 r. W okresie
narodowego socjalizmu został częściowo zniszczony. Ostatni pogrzeb odbył się tutaj w 1967 roku. Dawno zapomniany i narażony na wandalizm ze strony neonazistów cmentarz jest obecnie jednym z ostatnich historycznych miejsc życia żydowskiego w Zittau. Jego nagrobki (hebr. Mazewot, liczba pojedyncza: Mazewa) opowiadają o życiu w regionie, o roli ludzi w społeczeństwie, ale także o radzeniu sobie ze śmiercią i o tym jak na przestrzeni wielu lat zmieniała się kultura pochówku.

Projekt MAZEWA sprawi, że żydowski cmentarz w Zittau stanie się cyfrowym miejscem do nauki. Chcemy, aby „dobre miejsce”, a także związane z nim codzienne życie oraz śmierć Żydów w Zittau i okolicy były bardziej dostrzegane. Celem MAZEWY są dwa międzynarodowe workcapmy dla młodych dorosłych, którym towarzyszy program dotyczący codziennej kultury żydowskiej i jej kultury pogrzebowej od XIX wieku.
Pracując na tym obszarze przypominamy o zbrodniach narodowego socjalizmu.

ANNE KLEINBAUER

Specjalista w zakresie edukacji historycznej związanej z historią regionu
żydowskiego – koordynatorka projektu.
Anne Kleinbauer ma 28 lat i zajmuje się dziedziną edukacji historycznopolitycznej, koncentrując się na regionalnej historii Żydów. Po studiach w Berlinie przyjechała do miejsca, w którym spotykają się trzy granice:
polska, niemiecka i czeska, aby zająć się niejednoznaczną historią (-ami)
regionu i tym jak żyli ówcześni Żydzi w Zittau.

SIMON REUTER

Konsultant ds. zarządzania turystyką zrównoważoną –podczas workcampu pełni rolę specjalisty w zakresie    interpretacji dziedzictwa kulturowego.
Simon Reuter ma 29 lat i pracuje w Berlinie jako niezależny konsultant ds. zrównoważonej turystyki. Poza wrażliwym podejściem do dziedzictwa naturalnego i kulturowego, ważna jest dla niego wiedza, jaką wyniosą ze sobą odwiedzający. W projekcie MAZEWA przedstawia uczestnikom
workcampu na czym polega interpretacja dziedzictwa kulturowego i
zabytków.moritz friedemann

Student - Lider zespołu
Moritz ma 19 lat, po ukończeniu rocznego wolontariatu w dziedzinach
socjalnych w Hillerische Villa, studiuje meteorologię w Lipsku. Jest
odpowiedzialny za opiekę nad wolontariuszami podczas workcampu.

anna hilbert

Wolontariuszka - lider zespołu
Anna ma 18 lat i odbywa wolontarystyczny rok socjalny w Hillerische Villa. Skupia się na edukacji politycznej. Dorastała we wschodniej Saksonii i jest odpowiedzialna za opiekę nad wolontariuszami podczas workcampu.


laura bartling

Projektant – grafika i projekty ux


KONTAKT

Anne Kleinbauer

Hillersche Villa gGmbH

Klieneberger Platz 1

02763 Zittau

 

phone: +49 3583 779622

mail: a.kleinbauer@hillerschevilla.de

Öffnungszeiten

Mo-Fr 10:00 – 16:00 Uhr

 Kooperation

MAZEWA ist ein Projekt der Hillersche Villa gGmbH in Kooperation mit Vereinigung junger Freiwilliger Vjf e.V., European Heritage Volunteers,  Hatikva e.V. in Dresden, der jüdischen Gemeinde in Dresden, der jüdischen Gemeinde in Liberec, Besht Yeshiva Dresden e.V. und der Stadt Zittau.
MAZEWA wird im Rahmen des Projekts "JUGEND erinnert" gefördert durch die Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (EVZ) und das Auswärtige Amt.