Celem projektu jest sporządzanie cyfrowych map i interpretacja Żydowskiego Dziedzictwa Kulturowego
Tematem przewodnim dwutygodniowego projektu były nowe formy badania i prezentacji cmentarza żydowskiego w Zittau, jako jednego z niewielu zachowanych miejsc żydowskiego dziedzictwa kulturowego w regionie. Wykorzystując narzędzia cyfrowe i metody interpretacji dziedzictwa kulturowego, uczestnicy wspólnie stworzyli wirtualny spacer po cmentarzu. Zawiera on informacje o ludziach, miejscach i wydarzeniach historycznych związanych z cmentarzem, a także osobiste historie.
Co oznacza interpretacja dziedzictwa kulturowego?
Interpretacja dziedzictwa to metodologia pierwotnie opracowana w latach 50. XX wieku w celu lepszego dotarcia do odwiedzających parki narodowe USA. Podczas interpretacji dzieją się cztery kluczowe rzeczy: wzbudzana jest ciekawość i zainteresowanie zwiedzającego mało znanym tematem, a dziedzictwo historyczne, przyrodnicze lub kulturowe jest umieszczane w kontekście ich własnej wiedzy, doświadczeń, biografii i wartości. Kolejnym krokiem jest ożywienie znaczenia miejsca. Najlepiej, gdy metoda pomaga ludziom cieszyć się doświadczeniem edukacyjnym. Metodyka ta jest obecnie stosowana przez wiele muzeów i miejsc historycznych, parków przyrodniczych i miejsc dziedzictwa kulturowego na całym świecie.
W ramach projektu wykorzystane zostały metody interpretacji dziedzictwa kulturowego, aby zrozumieć różne wymiary znaczeniowe cmentarza żydowskiego w Zittau i przekazać tę wiedzę dalej. Celem było stworzenie w tym historycznym miejscu przestrzeni pamięci, pozwalającej na poznanie życia, śmierci i dziedzictwa kulturowego Żydów - zarówno na miejscu, jak i online. Oprócz zapoznania się z najważniejszymi źródłami i materiałami historycznymi dotyczącymi cmentarza żydowskiego, uczestnicy przeszli podstawowe szkolenie z zakresu interpretacji dziedzictwa kulturowego, planowania interpretacji i mediów interpretacyjnych. Pracowali w małych grupach, każda zajmowała się innym specyficznym aspektem cmentarza.
Pracom towarzyszył program kulturalny. Uczestnicy odwiedzili także inne miejsca związane z życiem żydowskim: Görlitz (DE), Liberec (CZ) i Sieniawkę (PL), a także poznali specyfikę kulturową trójstyku granic. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać o swojej pracy z mieszkańcami i zadać im pytania. Na zakończenie projektu wirtualny spacer po cmentarzu został zaprezentowany szerszej publiczności.