18.07. - 31.07.2021

Projekt wolontariacki

Celem projektu jest sporządzanie cyfrowych map i interpretacja Żydowskiego Dziedzictwa Kulturowego

Tematem przewodnim dwutygodniowego projektu były nowe formy badania i prezentacji cmentarza żydowskiego w Zittau, jako jednego z niewielu zachowanych miejsc żydowskiego dziedzictwa kulturowego w regionie. Wykorzystując narzędzia cyfrowe i metody interpretacji dziedzictwa kulturowego, uczestnicy wspólnie stworzyli wirtualny spacer po cmentarzu. Zawiera on informacje o ludziach, miejscach i wydarzeniach historycznych związanych z cmentarzem, a także osobiste historie.


Co oznacza interpretacja dziedzictwa kulturowego?

 

Interpretacja dziedzictwa to metodologia pierwotnie opracowana w latach 50. XX wieku w celu lepszego dotarcia do odwiedzających parki narodowe USA. Podczas interpretacji dzieją się cztery kluczowe rzeczy: wzbudzana jest ciekawość i zainteresowanie zwiedzającego mało znanym tematem, a dziedzictwo historyczne, przyrodnicze lub kulturowe jest umieszczane w kontekście ich własnej wiedzy, doświadczeń, biografii i wartości. Kolejnym krokiem jest ożywienie znaczenia miejsca. Najlepiej, gdy metoda pomaga ludziom cieszyć się doświadczeniem edukacyjnym. Metodyka ta jest obecnie stosowana przez wiele muzeów i miejsc historycznych, parków przyrodniczych i miejsc dziedzictwa kulturowego na całym świecie.


W ramach projektu wykorzystane zostały metody interpretacji dziedzictwa kulturowego, aby zrozumieć różne wymiary znaczeniowe cmentarza żydowskiego w Zittau i przekazać tę wiedzę dalej. Celem było stworzenie w tym historycznym miejscu przestrzeni pamięci, pozwalającej na poznanie życia, śmierci i dziedzictwa kulturowego Żydów - zarówno na miejscu, jak i online. Oprócz zapoznania się z najważniejszymi źródłami i materiałami historycznymi dotyczącymi cmentarza żydowskiego, uczestnicy przeszli podstawowe szkolenie z zakresu interpretacji dziedzictwa kulturowego, planowania interpretacji i mediów interpretacyjnych. Pracowali w małych grupach, każda zajmowała się innym specyficznym aspektem cmentarza.


 

Pracom towarzyszył program kulturalny. Uczestnicy odwiedzili także inne miejsca związane z życiem żydowskim: Görlitz (DE), Liberec (CZ) i Sieniawkę (PL), a także poznali specyfikę kulturową trójstyku granic. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać o swojej pracy z mieszkańcami i zadać im pytania. Na zakończenie projektu wirtualny spacer po cmentarzu został zaprezentowany szerszej publiczności.

KONTAKT

NETZWERKSTATT

Hillersche Villa gGmbH

Klieneberger Platz 1

02763 Zittau

 

phone: +49 3583 779633

mail: netzwerkstatt@hillerschevilla.de

Öffnungszeiten

Mo-Fr 10:00 – 16:00 Uhr

 



Kooperation

MAZEWA ist ein Projekt der Hillersche Villa gGmbH in Kooperation mit Vereinigung junger Freiwilliger Vjf e.V., European Heritage Volunteers,  Hatikva e.V. in Dresden, der Jüdischen Gemeinde zu Dresden, der jüdischen Gemeinde in Liberec, Besht Yeshiva Dresden e.V. und der Stadt Zittau.
MAZEWA wird im Rahmen des Programms "JUGEND erinnert" gefördert durch die Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (EVZ) und das Auswärtige Amt.