18.07. - 31.07.2021

Projekt w ramach wolontariatu

Celem projektu jest cyfrowe mapowanie i interpretacja żydowskiego
dziedzictwa kulturowego

Ten dwutygodniowy projekt koncentruje się na nowych formach badań i komunikacji cmentarza żydowskiego w Zittau, jako jednego z niewielu zachowanych miejsc żydowskiego dziedzictwa kulturowego w regionie. Za pomocą cyfrowych narzędzi i metod, dzięki którym możliwa jest interpretacja dziedzictwa kulturowego, uczestnicy będą wspólnie pracować nad doborem treści do wirtualnej wycieczki po cmentarzu. Będą one przekazywać informacje o ludziach, miejscach oraz osobistych historiach związanych z cmentarzem.


Czym jest " interpretacja dziedzictwa kulturowego "? Interpretacja to metodyka, która rozwinęła się w latach pięćdziesiątych XX w., aby móc lepiej przemówić do odwiedzających Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych. Podczas interpretacji istotne są cztery elementy. Pobudzona zostaje ciekawość i zainteresowanie odwiedzających dotyczące mało znanego tematu. Miejsce dziedzictwa historycznego, kulturowego lub naturalnego jest związane z wiedzą, doświadczeniem,         pochodzeniem i wartościami. Przekazywane jest również znaczenie tego miejsca. Metodyka interpretacji powoduje, że nauka staje się interesująca i sprawia przyjemność. Podejście to jest obecnie stosowane przez wiele muzeów, miejsc   historycznych, parków przyrody i miejsc dziedzictwa kulturowego na całym świecie.


W tym projekcie zajmiemy się interpretacją dziedzictwa kulturowego, aby zrozumieć i przekazać jaką rolę pełni       cmentarz żydowski w Zittau. Celem projektu jest wykorzystanie cmentarza jako historycznego miejsca, aby uświadomić jak duże znaczenie miało życie, śmierć i dziedzictwo kulturowe Żydów w regionie. Będzie to możliwe zarówno na terenie cmentarza jak i w Internecie. Oprócz wprowadzenia do najważniejszych źródeł historycznych i materiałów dotyczących
cmentarza żydowskiego, uczestnicy przejdą podstawowe szkolenie w zakresie interpretacji dziedzictwa kulturowego, planowania interpretacyjnego i mediów interpretacyjnych. Będą pracować głównie w małych grupach, z których każda skupi się na określonym aspekcie cmentarza.


Prace nad projektem wspiera program kulturalno-edukacyjny. Wraz z uczestnikami projektu będziemy mogli również odwiedzać inne miejsca, w Görlitz (D), Libercu (CZ) i Sieniawce (PL), w których żyli Żydzi. Dowiemy się także czym wyróżnia się Trójstyk. O ile pozwolą na to okoliczności, uczestnicy będą mogli spotkać się z innymi ludźmi mieszkającymi na tym terenie, porozmawiać z nimi o ich pracy oraz będą mieli możliwość zadawania pytań. Odbędzie się również wymiana z młodymi członkami gminy żydowskiej w Dreźnie dotycząca aktualnego życia żydowskiego w Niemczech

KONTAKT

NETZWERKSTATT

Hillersche Villa gGmbH

Klieneberger Platz 1

02763 Zittau

 

phone: +49 3583 779633

mail: netzwerkstatt@hillerschevilla.de

Öffnungszeiten

Mo-Fr 10:00 – 16:00 Uhr

 Kooperation

MAZEWA ist ein Projekt der Hillersche Villa gGmbH in Kooperation mit Vereinigung junger Freiwilliger Vjf e.V., European Heritage Volunteers,  Hatikva e.V. in Dresden, der Jüdischen Gemeinde zu Dresden, der jüdischen Gemeinde in Liberec, Besht Yeshiva Dresden e.V. und der Stadt Zittau.
MAZEWA wird im Rahmen des Programms "JUGEND erinnert" gefördert durch die Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (EVZ) und das Auswärtige Amt.