12.09.- 25.09.2021

Workcamp

Miejsce nauki i pamięci.

Podczas tego dwutygodniowego workcampu młodzież i dorośli z całej Europy będą współpracować z ekspertami, aby zmienić cmentarz żydowski w Zittau w kompleksowe miejsce nauki i pamięci. Projekt bazuje na różnych pracach    wstępnych. Oprócz wieloletnich prac dokumentacyjnych i badawczych, dotyczących historii cmentarza i pochowanych tu osób, opieramy się na wynikach wykopalisk archeologicznych, które dotyczą żydowskiej sali żałobnej. Młodzi          wolontariusze stworzyli także możliwość wirtualnego zwiedzania cmentarza oraz koncepcję interpretacji dziedzictwa kulturowego Żydów.


Uczestnicy zapoznają się z historią cmentarza i regionu oraz z różnymi tradycjami pochówku, zwłaszcza                 żydowsko-niemieckimi. Będą również odwiedzać inne miejsca, w Görlitz (D), Libercu (CZ) i Sieniawce (PL), w których żyli Żydzi. Dowiedzą się również czym wyróżnia się Trójstyk. O ile pozwolą na to okoliczności, uczestnicy będą mieli możliwość spotkania się z innymi ludźmi na miejscu, porozmawiania z nimi o ich pracy oraz zadawania pytań.

Celem projektu jest stworzenie tzw. tablic interpretacyjnych na podstawie istniejącej koncepcji interpretacji. W         przeciwieństwie do tablic informacyjnych, często zawierają one niewiele tekstu, ale pobudzają do wielu przemyśleń i dyskusji o danym miejscu. Uczestnikom towarzyszy ekspert ds. zarządzania turystyką. W pierwszej części projektu    będziemy pracować głównie z mediami cyfrowymi.


Ponadto pragniemy wyeksponować zarysy sali żałobnej żydowskiego cmentarza, która została wysadzona w listopadzie 1938 r. W tym celu współpracujemy z architektem krajobrazu, który dzięki kamiennym płytom, ziemi, ciężkiej pracy oraz nasionom kwiatów pomaga nam przywrócić zniszczony budynek do życia. Na koniec ustawimy makietę sali    żałobnej oraz źródło, które umożliwi rytualne mycie rąk podczas wizyty na cmentarzu.


KONTAKT

NETZWERKSTATT

Hillersche Villa gGmbH

Klieneberger Platz 1

02763 Zittau

 

phone: +49 3583 779633

mail: netzwerkstatt@hillerschevilla.de

Öffnungszeiten

Mo-Fr 10:00 – 16:00 Uhr

 Kooperation

MAZEWA ist ein Projekt der Hillersche Villa gGmbH in Kooperation mit Vereinigung junger Freiwilliger Vjf e.V., European Heritage Volunteers,  Hatikva e.V. in Dresden, der Jüdischen Gemeinde zu Dresden, der jüdischen Gemeinde in Liberec, Besht Yeshiva Dresden e.V. und der Stadt Zittau.
MAZEWA wird im Rahmen des Programms "JUGEND erinnert" gefördert durch die Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (EVZ) und das Auswärtige Amt.