12.09.- 25.09.2021

Workcamp

realizace výukového centra a místa vzpomínek

Během čtrnáctidenního workcampu budou mladí lidé z celé Evropy spolu s odborníky přetvářet židovský hřbitov v Žitavě do podoby výukového centra a místa vzpomínek. Projekt staví na různých přípravných pracích: Kromě mnohaleté dokumentační a výzkumné práce týkající se historie hřbitova a zde pohřbených lidí se opíráme o výsledky archeologického výzkumu židovské smuteční síně a o interpretační koncept s virtuální prohlídkou, kterou rovněž připravili mladí dobrovolníci.


Účastníci budou seznámeni s historií hřbitova i regionu a budou se zabývat různými pohřebními tradicemi, a to zejména židovsko-německými. Abychom získali představu o kulturních zvláštnostech Trojmezí, navštívíme i jiná místa spojená s životem židů, a to v Görlitz (Zhořelec, DE), Liberci (CZ) a Sieniawce (PL). Pokud to okolnosti dovolí, budou si moci účastníci popovídat s místními o své práci a sami jim pokládat otázky

Cílem projektu je vytvoření takzvaných interpretačních tabulí na základě již existujícího interpretačního plánu. Na rozdíl od informačních tabulí obsahují málo textu a spíše podněcují k přemýšlení a diskusi o daném místu. Účastníky bude doprovázet odborník na cestovní ruch. V této první části workcampu budeme více pracovat s digitálními médii.


Kromě toho chceme obnovit obrysy smuteční síně stržené v roce 1938. Budeme spolupracovat s krajinářem, který nám pomůže probudit zničenou budovu znovu k životu. K tomu nám poslouží ploché kameny, hlína, naše lidská síla i semena květin. V neposlední řade bude instalován hmatový model smuteční síně a také studánka, ve které si návštěvníci budou znovu moci rituálně umýt ruce.


KONTAKT

NETZWERKSTATT

Hillersche Villa gGmbH

Klieneberger Platz 1

02763 Zittau

 

phone: +49 3583 779633

mail: netzwerkstatt@hillerschevilla.de

Öffnungszeiten

Mo-Fr 10:00 – 16:00 Uhr

 Kooperation

MAZEWA ist ein Projekt der Hillersche Villa gGmbH in Kooperation mit Vereinigung junger Freiwilliger Vjf e.V., European Heritage Volunteers,  Hatikva e.V. in Dresden, der Jüdischen Gemeinde zu Dresden, der jüdischen Gemeinde in Liberec, Besht Yeshiva Dresden e.V. und der Stadt Zittau.
MAZEWA wird im Rahmen des Programms "JUGEND erinnert" gefördert durch die Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (EVZ) und das Auswärtige Amt.