12.09.- 25.09.2021

Workcamp

realizace výukového a vzpomínkového místa

Během čtrnáctidenního workcampu mladí lidé z celé Evropy spolu s odborníky přetvářeli židovský hřbitov v Žitavě do podoby inkluzivního výukového a vzpomínkového místa. Projektu předcházely různé přípravné práce: kromě mnohaleté dokumentační a výzkumné práce týkající se historie hřbitova a zde pohřbených lidí jsme využili výsledky archeologického výzkumu židovské smuteční síně a vyvinuli interpretační koncept s virtuální prohlídkou, kterou rovněž připravili mladí dobrovolníci.


Účastníci se seznámili s historií hřbitova i regionu a zabývali se různými pohřebními tradicemi, zejména židovsko-německými. Aby získali představu o kulturních zvláštnostech Trojmezí, navštívili i další místa spojená s životem židů, a to v Görlitz (Zhořelec, DE), Liberci (CZ) a Sieniawce (PL). Kromě toho měli možnost diskutovat s místními obyvateli o jejich práci a pokládat jim dotazy. 


Během druhého týdne workcampu jsme na židovském hřbitově odkrývali obrysy smuteční síně, stržené v roce 1938. Ve spolupráci s krajinářem jsme s pomocí pískovce, zeminy, semen květin a ruční práce probudili zničenou budovu znovu k životu. Instalovaný hmatový model pak smuteční síň detailně znázorňuje.


KONTAKT

NETZWERKSTATT

Hillersche Villa gGmbH

Klieneberger Platz 1

02763 Zittau

 

phone: +49 3583 779633

mail: netzwerkstatt@hillerschevilla.de

Öffnungszeiten

Mo-Fr 10:00 – 16:00 Uhr

 Kooperation

MAZEWA ist ein Projekt der Hillersche Villa gGmbH in Kooperation mit Vereinigung junger Freiwilliger Vjf e.V., European Heritage Volunteers,  Hatikva e.V. in Dresden, der Jüdischen Gemeinde zu Dresden, der jüdischen Gemeinde in Liberec, Besht Yeshiva Dresden e.V. und der Stadt Zittau.
MAZEWA wird im Rahmen des Programms "JUGEND erinnert" gefördert durch die Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“ (EVZ) und das Auswärtige Amt.